:: ::

مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها برگزار شد.

دیروز سه شنبه مورخ دوم آذرماه 1400، مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها با حضور عباس مرادپور سرپرست معاونت امور بانکی و بیمه وزرات امور اقتصادی و دارایی، اعضای هیأت مدیره و مدیران صندوق و مدیران عامل شرکت‌های تابعه برگزار شد.

 

تلاش صندوق بازنشستگی بانک‌ها برای خودکفایی در افق بلندمدت

سمیع الله حسینی مکارم رئیس هیئت مدیره صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها در ابتدای جلسه ضمن تبریک به آقابابائی و تشکر از سدیدی، قبول مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی را یک توفیق الهی برشمرد.

وی ادامه داد: مدیرعامل صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها این توفیق را دارد که به 140 هزار بازنشسته‌ای خدمت کند که به طور میانگین 30 سال عمر خود را در راه خدمت به مردم سپری کرده‌اند.

حسینی مکارم در ادامه، صندوق را یکی از عناصر موثر در بازار سرمایه و اقتصاد ملی دانست و اذعان داشت: صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها در سال‌های گذشته یکی از مجموعه‌هایی بود که در مسیر تحقق برنامه‌های وزارت اقتصاد حرکت کرده و کماکان می‌تواند به وزارت و دولت یاری رساند.

رییس هیئت مدیره صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها جوانی را از نقاط قوت مدیرعامل جدید برشمرد و با اشاره به ریسک‌پذیر بودن جوانان افزود: دکتر آقابابائی دارای تحصیلات و تخصص مرتبط با ماهیت صندوق هستند و امیدواریم بتوانند به صندوق تحرک بیشتری ببخشند.

حسینی مکارم در انتها از تلاش‌های سدیدی تقدیر کرد و گفت: تخصص ایشان در بازار سرمایه و همراهی وی با وزارت اقتصاد برای صندوق بسیار ثمربخش بود و ایشان در دوران خدمت خود برای خودکفایی صندوق در افق بلندمدت تلاش زیادی کرد و توفیقات خوبی داشت.

 

تکریم و احترام به بازنشستگان بانک‌ها، نخستین مأموریت صندوق

در ادامه دکتر عباس مرادپور، سرپرست معاونت امور بانکی و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به عمر 40 ساله صندوق، از آن به عنوان یکی از بازیگران اصلی اقتصاد کشور یاد کرد و افزود: نخستین مأموریت صندوق تکریم و احترام به بازنشستگان بانک‌ها به عنوان یک جامعه ویژه است و ما نیز با توجه به مشمولین صندوق، نگاه ویژه‌ای به آن داریم.

وی در ادامه با اشاره به تلاش مدیران صندوق در چندسال گذشته در حوزه ترمیم حقوق مستمری‌بگیران، آخرین اقدام را ترمیم حقوق دهک‌های پایین برشمرد که با پیشنهاد صندوق و همراهی بانک‌ها میسر شد.

سرپرست معاونت امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد، سرمایه‌گذاری و صیانت از منابعی که متعلق به همکاران نظام بانکی کشور می‌باشد را دو کار اصلی صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها ذکر کرد و از همراهی صندوق در کمک به بازار سرمایه، وزارت اقتصاد و دولت تقدیر نمود و در ادامه گفت: یکی از اقدامات مثبتی که در صندوق شروع شده ورود به بازارهای اولیه است که اقدامی ماندگار می‌باشد و در آینده به صندوق کمک خواهد کرد.

ایشان با تبریک به آقابابائی، تقویت بدنه کارشناسی صندوق با تمرکز بر نیروهای داخلی صندوق را ضرورت دانست.

مرادپور در پایان سخنان خود از زحمات سدیدی تشکر کرد و با تاکید بر اصل خوش بدرقه بودن در تغییرات مدیریتی گفت: سدیدی در دوران مسئولیت بی‌وقفه کار کرد و پیگیر سرمایه‌گذاری منابع و نیز حقوق مشترکان صندوق بود.

 

مأموریت برنامه‌ریزی بر مبنای نگاه بین نسلی برای تقویت منابع و دارایی‌ها

در ادامه محمد ابراهیم آقابابائی مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها ضمن تشکر از اعتماد وزیر محترم و مجموعه اقتصادی دولت، از زحمات و دستاوردهای سدیدی در دوران تصدی‌گری مدیریت تقدیر و به تغییرات بزرگ 20 ماه دوران مسئولیت ایشان اشاره کرد و افزود: پیش از این نیز شاهد نقش‌آفرینی صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها در مباحث کلان به ویژه در بازار سرمایه بوده‌ایم و من به عنوان نمونه از نزدیک شاهد شهامت ایشان در بحث سهام عدالت و کمک به بازار سرمایه بوده‌ام.

وی افزود: قطعاً سعی می‌کنیم برنامه‌های بلندمدت را با تمام توان جلو ببریم و اگر نواقص یا کاستی به ذهنمان رسید، برای تکمیل آن اقدام خواهیم کرد.

آقابابائی با اشاره به ترجیح نگاه سیستمی و دوری کردن از حواشی تصریح کرد: تکریم و تلاش برای بهبود معیشت بازنشستگان شریف نظام بانکی در چارچوب قانون و مقررات و ضرورت برنامه‌ریزی بر مبنای نگاه بین نسلی برای تقویت منابع و دارایی‌های صندوق دو مأموریت اصلی ماست که امیدواریم با عنایت خداوند، تلاش بی‌وقفه همکارانمان و نیز همراهی دلسوزانه وزارت اقتصاد و نظام بانکی محقق گردد و حضور در این صندوق باعث خیر دنیوی برای بازنشستگان و خیر اخروی برای ما باشد.

 

ضرورت عملکرد جسورانه صندوق‌ها در نظام تورمی

سیدمهدی سدیدی مدیرعامل پیشین صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها نیز گفت: در این سال‌ها تمام تلاش ما پیدا کردن مسیری بود که در آن گشایشی اتفاق بیافتد و افتخار می‌کنم که بتوانم خدمتی بکنم.

سدیدی در ادامه با تشکر از وزارت ، وزیر محترم اقتصاد دکتر خاندوزی و اعتماد وزیر سابق دکتر دژپسند و همچنین مدیران عامل بانک‌ها و کانون‌های بازنشستگی بدلیل همراهی با صندوق به ارائه گزارشی از دستاوردهای دوران 20 ماهه مدیریت خود پرداخت.

وی با تبریک به مدیرعامل جدید صندوق و آرزوی موفقیت برای ایشان گفت: خرسندم از این که ایشان نیز مدیری از بازار سرمایه هستند و این صندوق عیال‌واری است که 140 هزارنفر از آن‌ها را بازنشسته‌ها تشکیل می‌دهند.

سدیدی در انتها با اشاره به شرایط اقتصادی کنونی و فعالیت صندوق‌ها گفت: چهار دهه نظام تورمی دو رقمی اجازه نمی‌دهد که صندوق‌های بازنشستگی با نُرم عادی کار کنند بلکه باید جسورانه عمل کرد و صندوق ظرفیت‌های خوبی در این زمینه دارد.

 

شایان ذکر است دیروز با حکم دکتر خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، دکتر آقابابائی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها شد.
این نخبه بازار سرمایه علاوه بر تجربه حضور در نظام بانکی کشور، دارای سوابق مدیریتی در نهادهای مالی نظیر شرکت‌های سرمایه‌گذاری و کارگزاری‌ها می‌باشد. وی پیش از این بعنوان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سپه به خدمت مشغول بود و قبل از آن مدیریت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه را بر عهده داشت. آقابابائی دارای مدرک دکترای علوم اقتصادی از دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی است.