:: ::

 

یکشنبه99/04/08

 

چرا حافظه کوتاه‌مدت من ضعیف است؟

 

منبع: همشهری

 

حتماً شما هم بارها شنیده‌اید که حافظه کوتاه‌مدت برای پیگیری امور روزمره زندگی بسیار مهم محسوب می‌شوند. اما بسیاری از افراد در خصوص حافظه کوتاه‌مدت خود مشکل دارند و اموری را که اخیراً رخ داده‌اند فراموش می‌کنند.

 

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از انتخاب، دکتر پاتریک لیدن متخصص عصب‌شناسی توضیح می‌دهد که حافظه کوتاه‌مدت نوع حافظه مورد نیاز برای تحقق اهداف فوری است. به خاطر سپردن نام، ایمیل یا شماره تلفن شخصی یا یادآوری مکان‌هایی که کلیدهای خود را در آن گذاشته‌اید، همگی به حافظه کوتاه‌مدت شما مرتبطند.

 

حافظه کوتاه‌مدت در کدام بخش مغز قرار دارد؟

 

وقتی شخصی شماره تلفن خود را حفظ می‌کند، آن را در مدارهای مغزی که شامل هیپوکامپ (مرکز حافظه شما) و آمیگدال (مرکز عاطفی شما)، ارسال می‌کند. دکتر لیدن می‌گوید، بسته به اهمیت این موارد حافظه کوتاه‌مدت (آدرس شما، شخصی که شما همیشه با وی تماس می‌گیرید)، اطلاعات می‌تواند به حافظه بلندمدت منتقل شود.

 

حافظه کوتاه‌مدت چگونه کار می‌کند؟

 

حافظه کوتاه‌مدت فقط به معنای قدرت به یادآوری سریع اطلاعات جدید نیست. سه مرحله وجود دارد. دکتر لیدن می‌گوید: "شما باید اطلاعات را ثبت کنید، اطلاعات را ذخیره کرده و اطلاعات را بازیابی کنید. " ثبت به این معنی است که در وهله اول به اطلاعات توجه می‌کنید. ذخیره اطلاعات به این معنی است که شما آن را در مغز خود وارد کرده‌اید. بازیابی نیز به مفهوم توانایی دسترسی دوباره به حافظه است. او می‌گوید، هر یک از این مراحل می‌تواند مختل شود.

 

آیا حافظه شما خوب است؟

 

دکتر لیدن می‌گوید، بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مشکلی در حافظه آنان وجود دارد، اما درواقع مشکل خاصی ندارند. گاهی فقط کافی است بیشتر دقت کنید و سعی کنید اطلاعات را دقیق‌تر در ذهنتان ثبت کنید. گاهی حتی استرس روزمره یا نوع خوراکی‌هایی که می‌خوریم در مشکلات مرتب با حافظه نقش دارد.

 

چه زمانی باید نگران حافظه باشیم؟

 

اگر علی رغم تکرار اطلاعات، نمی‌توانید اطلاعات را به خاطر بسپارید، بهتر است سعی کنید تمریناتی را به مغز خود بدهید، برای مثال سعی کنید شعر حفظ کنید یا اسامی را به خاطر بیاورید. اگر باز هم مشکل دارید بهتر است با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید.

 

شرایط بهداشت روان

 

افسردگی، اضطراب یا استرس مزمن نقش زیادی در ایجاد مشکلات حافظه دارند و باعث می‌شوند ذهن شما در ثبت اطلاعات مختلف با مشکلاتی جدی مواجه شود.