:: ::

یکشنبه ۹۸/۰۹/۰۳

 

 

پس از برداشتن نصف مغز چه رخ می‌دهد

شش نفری که با نیمی از مغز زندگی می‌کنند

 

 

 

 

همشهری آنلاین: هر سانتی‌متر مربع مغز شما همیشه مشغول انجام کاری است از ذخیره اطلاعات یا کمک به انجام درست کارکردهای بدن. اما آیا یک شخص می‌تواند با نیمی از مغزش زندگی طبیعی داشته باشد؟

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هلث‌دی نیوز ظاهراً پاسخ به این پرسش بر اساس یک بررسی جدید در آمریکا درباره ارزیابی سلامت مغزی را در میان شش بزرگسالی در کودکی یک نیمکره مغزشان برداشته شده بود، مثبت است.

 

این عمل بسیار تهاجمی که در پزشکی به آن «همیسفرکتومی» می‌گویند، شامل برداشتن یا بریدن نیمی از مغز است که بخشی از درمان صرع مقاوم کودکان برای کاهش خطر حمله تشنجی است.

 

خانم دوریت کیلمن، سرپرست این بررسی می‌گوید: «افرادی همیسفرکتومی ‌شده‌ای که ما بررسی کردیم، به‌طور مشخصی کارکرد مغزی بالایی داشتند و مهارت‌های زبانی آنان دست‌نخورده بود

 

کیلمن که پژوهشگر فوق دکتری در علوم اعصاب شناختی در انستیتوی تکنولوژی کالیفرنیا است، می‌گوید در نخستین دیدار با این افراد اصلاً معلوم نبود که نیمی از مغزهایشان برداشته شده است.

 

کیلمن و همکارانش می‌گویند هر شش بیماری که بررسی شدند، از سنین بسیار پایین دچار حملات صرع مقاوم به درمان بودند و یک بیمار فقط چند دقیق پس از تولد دچار حمله تشنجی شده بود.

 

همیسفرکتومی یا برداشتن یکی نیمکره مغز معمولاً به‌عنوان راهی برای مهار کردن چنین صرع‌های مقاومی به کار می‌رود. در این روش درمانی ممکن است کل یک نیمکره مغز که کانون حمله صرعی است، برداشته شود یا ارتباط فیزیکی دو نیمکره مغز قطع شود.