:: ::

چهارشنبه 98/03/07

علائم اولیه سكته مغزی چیست؟


سلامت نیوز: اختلال در صحبت كردن، صورت و چهره كج، ناتوانی در حركت، گیجی و اختلال بینایی می‌توانند نشان‌دهنده سكته مغزی باشند. وقفه در صحبت‌كردن، حرف‌های بی‌ربط زدن، اختلالات رفتاری و گفتاری، گم كردن راه، تلو‌تلو خوردن، اختلال میدان بینایی و تعادل باید جدی گرفته شود.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، با دیدن نشانه‌های ذكر شده بلافاصله باید با اورژانس 115تماس بگیرید.

عوامل خطر سكته مغزی كدام است؟
مهم‌ترین عامل خطر افزایش فشارخون است‌. فشار‌خون به تنهایی یك طرف و بقیه عوامل خطر یك طرف قرار می‌گیرند. از سال 1950 داروی ضد‌فشارخون بالا به بازار دارویی آمد و بروز سكته مغزی به نصف رسید. عوامل موثر بر فشارخون بالا عبارتند از: وزن زیاد، تغذیه بد، سبك زندگی ناسالم، كم‌تحركی و... .

آیا بی‌قراری فردی كه سابقه سكته مغزی دارد با سكته مغزی مرتبط است؟
بله، می‌تواند مرتبط باشد. ناتوانی چنین شخصی باعث بی‌قراری و افسردگی و افسردگی باعث بی‌خوا‌بی می شود. فرد دچار سكته مغزی دچار بی‌تحركی در طول روز و در شب بی‌خواب می گردد‌. باید این فرد تحت درمان دارویی توسط متخصص مغز و اعصاب قرار بگیرد.

علت ایجاد سرگیجه، هنگام گذاشتن سر روی بالش چیست؟
این سرگیجه، سرگیجه وضعیتی است كه به مجاری نیم دایره‌ای گوش مربوط می‌شود و خوش‌خیم است. این نوع سرگیجه بعید است علت مغزی داشته باشد. البته باید با متخصص مغز و اعصاب و گوش، حلق وبینی مشورت شود.

برای كسی كه سكته مغزی كرده تا رسیدن اورژانس چه كاری باید انجام بدهیم؟
اگر بیمار هوشیاری دارد و راه تنفسی‌اش مشكل ندارد، كار مهمی نیاز ندارد، اما از دادن مایعات به وی باید خودداری كنید.
اگر شخص كاهش هوشیاری دارد باید به پهلو خوابانده شود. لازم نیست فشارخون او را بگیرید. چون افزایش فشارخون اولیه بعد از سكته مغزی، یك واكنش دفاعی مغز است و آن فشار بالا از مغز دفاع می‌كند و فقط با اورژانس تماس بگیرید و دارو هم به بیمار ندهید. حتی رقیق‌كننده هم ندهید، ‌اما مصرف آسپیرین در فردی كه مشكل گوارشی ندارد، مشكلی ندارد.