:: ::

یکشنبه 98/04/23

۶ عادت اشتباه که سلامت استخوان‌هایتان را نشانه گرفته استهمشهری آنلاین: برخی عادت‌های روزانه در کنار رژیم غذایی نادرست سلامت استخوان‌ها را تهدید می‌کند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، مشکلات اسکلتی و استخوانی از جمله بیماری‌های مزمنی است که افراد در سنین بالا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و در این بین رژیم و عادات غذایی  نقشی مهم در بروز  یا کنترل آن دارد.

در این خبر برخی از غذاهای تهدید کننده سلامت استخوان‌ را بررسی می‌کنیم.

    مصرف زیاد نمک

مصرف نمک زیاد جذب کلسیم را کاهش می‌دهد و از این رو به استخوان‌ها آسیب می‌رساند؛ غذاهایی مانند انواع نان، چیپس و پنیر ممکن است حاوی مقدار زیادی نمک باشد از این رو لحاظ کردن میزان استاندارد نمک در این خوراکی‌ها امری ضروری است؛ البته مصرف نمک تا حدی برای سلامت نیاز است اما مقدار آن نباید از ۲ هزار و ۳۰۰ میلی گرم در روز افزایش یابد.

    دوچرخه سواری در ساعات طولانی

زمانی که ساعت‌های طولانی دوچرخه سواری کنید قلب و ریه تقویت می‌شوند، اما این شرایط برای استخوان‌ها مناسب نیست چرا که دوچرخه سواری تراکم استخوان را افزایش نمی‌دهد. اگر تمایل به دوچرخه سواری دارید باید آن را با فعالیت‌های دیگر مانند پیاده‌روی، شنا و تنیس ترکیب کنید تا به استخوان‌ها آسیب وارد نشود.

    مصرف برخی نوشیدنی‌ها

    مصرف برخی نوشیدنی‌ها مانند انواع نوشابه‌ به استخوان‌ها آسیب می‌زند؛ برخی مطالعات ارتباط بین سلامت استخوان‌ها و کافئین موجود در نوشیدنی‌ها را مورد بررسی قرار داده و مشخص شده است که وقتی افراد از نوشابه‌ها به جای شیر یا دیگر خوراکی‌هایی حاوی کلسیم استفاده می‌کنند باعث می‌شوند تا ذخیره کلسیمی استخوان‌ها کاهش پیدا کرده در نتیجه به مرور زمان مشکلات اسکلتی نمایان شود.

    سیگار کشیدن

سیگار کشیدن مداوم و یا قرار گرفتن در دود سیگار به بافت‌های استخوانی بدن شما آسیب خواهد زد؛ در این بین هر چه طول مدت استعمال سیگار بیشتر باشد با مشکلاتی بیشتر برای استخوان‌ها مواجه می‌شویم.

سیگاری‌ها بیشترین احتمال را برای شکستگی استخوان‌ها دارند البته اگر آن‌ها از مصرف سیگار دست بکشند یا استعمال آن را به تدریج کاهش دهند خطر شکستگی و آسیب استخوان‌ها کاهش پیدا خوهد کرد.

    استعمال دارو

برخی از داروها به ویژه آنهایی که در طولانی مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد،‌ تاثیر منفی در سلامت استخوان‌ها خواهد داشت، برخی از داروهای ضد تشنج به تحلیل بافت استخوانی منجر می‌شود، علاوه بر آن اگر با بیماری‌هایی مانند لوتوس، آسم و بیماری کوروم مواجه باشید، داروهای ضد التهابی آن تهدیدی جدی برای سلامت استخوان‌هاست.

    لاغری مفرط

افراد دچار لاغری مفرط با BMI توده‌ای کمتر از ۱۸ و نیم در معرض شکستگی استخوان قرار دارند؛ این افراد باید ورزش‌هایی مرتبط با تقویت استخوان‌ها داشته باشند و در رژیم غذایی خود کلسیم بیشتری را در دریافت کنند، البته باید به دنبال پاسخی برای لاغری خود باشند.