:: ::

سه شنبه 98/05/22

رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داد
جایگزینی درآمد نفتی در بودجه ۹۹

 


دنیای اقتصاد : رئیس سازمان برنامه و بودجه از تصویب کلیات طرح اصلاح ساختار بودجه در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی خبر داد. در این نشست تصمیم گرفته شد که در اولین محور اصلاح ساختار، منابعی در بودجه سال ۹۹ جایگزین درآمدهای نفت شود. در بودجه ۹۸ درآمدهای نفتی حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده است. نوبخت گفته دو راه برای جبران درآمدهای نفتی وجود دارد.

یکی استفاده از یارانه بودجه‌ای که حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است و دیگری یارانه پنهان که به گفته او بیش از ۹۳۰ هزار میلیارد تومان است. او معتقد است تجدید نظر در یارانه پنهان که به‌طور ضمنی در کالاها و انرژی مستتر است می‌تواند بودجه ۹۹ را بی‌نیاز از درآمدهای نفتی کند. بنابراین به نظر می‌رسد اگر عزم و اراده کافی وجود داشته باشد، کمتر از ۲۰ درصد از یارانه پنهان می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی باشد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه نخستین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ که یکشنبه ۲۰ مرداد برگزار شد، گفت: براساس اصلاح ساختاری که به‌صورت یک طرح تهیه شده باید بودجه سال آینده را متفاوت از سال‌های گذشته طراحی کنیم. وی افزود: در اصلاح ساختار بودجه چهار حوزه نسبت به گذشته اصلاح و تغییر پیدا کرد که یکی از آنها اصلاح درآمدهاست، با توجه به اینکه رویکرد اصلاح ساختار بودجه کاهش وابستگی به نفت است اما تا الان تحقق پیدا نکرده است. نوبخت گفت: بنابراین باید بودجه سال آینده به‌گونه‌ای تهیه شود که منابع نفتی را براساس این ابلاغیه و اجرای طرح اصلاح ساختار به حداقل برسانیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: با توجه به اینکه می‌خواهیم از نفت جدا شویم و وابستگی آن را در بودجه به حداقل برسانیم باید منابع جایگزین داشته باشیم، بنابراین یک بخش کاهش منابع را از طریق جایگزین کردن منابع دیگر باید جبران کنیم و بخش دیگر را باید از طریق کاهش هزینه و کارآ کردن هزینه‌ها تحقق ببخشیم. نوبخت افزود: بنابراین در سال آینده هزینه‌هایی که دستگاه‌ها در سال گذشته یا امسال داشتند باید بازبینی شود تا حداقل جمع هزینه‌ها کمتر از منابعی باشد که با کاهش درآمدهای نفتی در بودجه تراز شود. بر این اساس باید در بخش درآمدها و منابع مالی و هزینه‌ها تجدیدنظر کنیم. وی گفت: طبق قانون محاسبات عمومی، بودجه یک برنامه مالی یکساله است که حاوی پیش‌بینی منابع و برآوردی از مصارف برای دستیابی به اهدافی که در آن سال بودجه مدنظر است. نوبخت افزود: در جلسه نخست ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه ۹۹ رویکردی نوآورانه برای بودجه سال آینده از طرف معاونت اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه پیشنهاد شد و امروز این روش مورد بحث قرار گرفت و نقدهایی از طرف کارشناسان به آن وارد شد. رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: گرچه کلیات طرح اصلاح ساختار بودجه در شورای‌عالی هماهنگی تصویب و امروز هم یک بخش از موضوع درآمدهایی که جایگزین نفت در بودجه خواهد شد به تصویب شورای‌عالی هماهنگی رسید، ولی باید انتظار داشته باشیم اصلاح ساختار در آن شورای‌عالی به تصویب برسد.

نوبخت گفت: در جلسه امروز وارد اعداد کمی نشدیم و بیشتر به رویکرد بودجه پرداختیم. در جلسه امروز که جلسه مهمی بود که باوجود تهدیدات بدخواهان جمهوری اسلامی و دشمنان ملت ما که به شیوه‌های مختلف اعمال تحریم می‌کنند با همه این شرایط کشور مسیر عادی خودش را طی می‌کند و ما مثل هر سال بودجه را از الان تهیه می‌کنیم و در ۱۵ آذر لایحه بودجه را به مجلس تقدیم خواهیم کرد.

وی درباره توجه به رونق تولید در لایحه بودجه سال آینده افزود: موضوع تولید و اشتغال از سال ۹۵ با ابلاغیه مقام معظم رهبری با نام‌گذاری سال‌ها با محوریت تولید، اشتغال یا اقتصاد مقاومتی مطرح شد و هر سال تبصره‌ای در قانون بودجه با عنوان تبصره ۱۸ که به‌طور خاص به اشتغال توجه دارد طراحی کردیم. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بر این اساس هر سال طبق برنامه ششم توسعه حدود ۹۰۰ تا یک میلیون فرصت شغلی ایجاد می‌کنیم و برای سال‌جاری نیز بیش از ۹۸۸ هزار فرصت شغلی پیش‌بینی و همین میزان شغل نیز برای سال آینده در نظر گرفته شده است.

نوبخت اضافه کرد: رویکرد ما برای دستیابی به اشتغال به گونه‌ای نبود که منابعی را در نظر بگیریم تا بین متقاضیان شغل توزیع شود، بلکه آن را بین هشت برنامه طراحی کردیم که یکی از برنامه‌های ما در بخش مسکن است. وی گفت: برای پارسال، امسال و سال آینده مشخص شد که تعدادی مسکن ساخته و تعدادی هم نوسازی شود و تعدادی هم در روستاها برای محرومان تحت پوشش بسازیم، بنابراین می‌دانیم هر تعداد مسکنی که بسازیم چه تعداد اشتغال ایجاد می‌کند که همین وضع در بخش کشاورزی و صنعت نیز وجود دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره یارانه‌ها و افزایش مصرف سوخت در لایحه بودجه سال آینده نیز گفت: بودجه سال آینده در چارچوب طرح اصلاح ساختار بودجه تعریف می‌شود که در این طرح چهار حوزه مورد توجه قرار می‌گیرد. نوبخت گفت: وقتی نفت از بودجه خارج شود باید منابعی جایگزین آن شود. یکی از آنها مجموعه یارانه‌ای است که به‌صورت بودجه‌ای داریم و حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است یا یارانه‌ای که فرابودجه‌ای می‌پردازیم که ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است و بخشی نیز یارانه پنهان است که رقم قابل توجهی را شامل می‌شود که در کالاها و انرژی وجود دارد. بنابراین باید در این خصوص تجدیدنظر شود تا بتوانیم منابع جدیدی جایگزین نفت کنیم که جزو اولین محور اصلاح ساختار است.