:: ::

یکشنبه 98/04/16

 سکه به کاهش اونس اعتنایی نکرد
محرک‌های بیرونی افزایش قیمت دلاردنیای اقتصاد : در اولین روز از سومین هفته تیرماه، دلار توانست سومین افزایش متوالی را تجربه کند؛ عاملی که موجب شد برخی از معامله‌گران از تغییر مسیر این ارز سخن بگویند. روز شنبه، شاخص ارزی ۱۰۰تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۳هزار و ۱۵۰تومان رسید. دلار در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه نیز به ترتیب، ۵۰و ۱۱۰تومان افزایش قیمت را تجربه کرده بود. سه رشد پیاپی کمک کرد که دلار در پانزدهمین روز تیرماه به بالاترین قیمت در ۱۰روز گذشته برسد.

آخرین‌بار این ارز در تاریخ ۴تیرماه قیمت بالاتری را به ثبت رسانده بود. آیا مسیر افزایشی که در طول ۳روز اخیر در آن بازار قرار گرفته است و ثبت یک رکورد افزایشی، نشان‌دهنده تغییر مسیر میان‌مدت بازار دلار است؟ پاسخ به این سوال دشوار است؛ کاهشی‌ها استدلال می‌کنند، قیمت همچنان در دامنه ۲۵روزه قرار دارد و با وجود افزایش روزهای اخیر، اتفاق تازه‌ای در بازار رخ نداده است. این در حالی است که افزایشی‌ها باور دارند، بازار در روزهای اخیر نشان داده که با تغییر میزان سطح تقاضا مواجه شده است. در این میان، در مورد آنچه موجب افزایش قیمت دلار شد، میان معامله‌گران توافق نسبی وجود داشت. بیشتر معامله‌گران اثرگذاری متغیرهای بیرونی چون نرخ حواله درهم و افزایش ارزش دلار در کشورهای همسایه را از عواملی می‌دانستند که منجر به افزایش خرید ارز در بازار داخلی شد.

در روزی که دلار توانست به بالاترین قیمت ۱۰روزه برسد، سکه تمام بهار آزادی نیز به کاهش بهای اونس در انتهای هفته توجهی نکرد و همسو با افزایش قیمتی شاخص ارزی حرکت کرد. در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۳۰هزار تومان افزایش را ثبت کرد و توانست به قیمت ۴میلیون و ۶۳۰هزار تومان برسد. سکه ۴تیر در سطوح قیمتی بالاتری نوسان کرده بود. رکوردزنی فلز گرانبهای داخلی در شرایطی به ثبت رسید که در آخرین روز هفته بهای اونس در بازارهای جهانی به زیر مرز روانی هزار و ۴۰۰دلار رفته بود. با این حال، سکه در گذشته چندان متناسب با رشد بهای اونس حرکت نکرده بود و حرکت خلاف جهت روز شنبه آن با بازارهای جهانی نیز منجر به تغییر علامت حباب نشد. با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده، حباب سکه دیروز منفی ۹۰هزار تومان بود؛ حباب این فلز گرانبها در انتهای هفته گذشته بالای ۱۳۵هزار تومان بود. ارزش ذاتی سکه ساعت ۴بعدازظهر روز شنبه حدودا در سطح۴میلیون و ۷۲۰هزار تومان قرار داشت. آخرین خبرها نیز حاکی از آن بود که پس از ساعت ۴بعدازظهر قیمت‌های بالاتری نیز در بازار سکه و دلار به ثبت رسید که ممکن است روند بازار در آغاز روز یک‌شنبه را تحت‌تاثیر قرار دهد.

رشد درهم و تحریک دلار در شهرهای همسایه

در اولین روز هفته، قیمت درهم از همان ابتدای روز ظرفیت افزایشی از خود نشان داد. دیروز نرخ حواله درهم معاملات خود را با قیمت ۳هزار و ۶۰۰تومان آغاز کرد که ۵۰تومان بالاتر از روز پنج‌شنبه بود. با این سطح از قیمت درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست به بالای ۱۳هزار و ۲۰۰تومان برسد. در واقع ضرب عدد ۳هزار و ۶۰۰تومانی در نرخ برابری دلار به درهم یعنی ۶۷/ ۳، ارزش دلار به تومان را بالای ۱۳هزار و ۲۰۰تومان نشان می‌داد. البته قیمت درهم در اواسط روز کمی تعدیل شد و در محدوده ۳هزار و ۵۹۰تومان قرار گرفت. با این حال، از آنجا که نسبت به قیمت پنج‌شنبه در سطح بالاتری قرار داشت، انتظارات معامله‌گران بازار داخلی را نیز تحت‌تاثیر قرار داد. نرخ حواله درهم از مهم‌ترین متغیرهایی است که معامله‌گران بازار داخلی به دقت روند آن را بررسی می‌کنند. در کنار این، روز شنبه معامله‌گران و نوسان‌گیران خبر از افزایش دلار در شهرهای همسایه چون سلیمانیه عراق می‌دادند. به‌عنوان مثال، یکی از معامله‌گران بازار عنوان می‌کرد حدود ساعت ۳بعدازظهر ارزش دلار در بازار سلیمانیه بالای ۱۳هزار و ۲۵۰تومان بود. هر قدر ارزش دلار در بازارهای همسایه بالاتر برود، تمایل برای خروج ارز از بازار داخلی به آن سوی مرزها بالاتر می‌رود. البته فاصله در روز شنبه به اندازه‌ای نبود که انگیزه‌های آربیتراژی در بازار ایجاد کند، ولی از لحاظ ذهنی فضای انتظاری بازار داخلی را تحت‌تاثیر قرار داد.

برخورد قیمت به کف؟

درحالی‌که برخی معامله‌گران رشد نرخ حواله درهم و بالا رفتن ارزش دلار در کشورهای همسایه را عامل اصلی رشد قیمت دلار می‌دانند، گروه دیگری از معامله‌گران افزایش قیمت این ارز را بیشتر به روندهای فنی بازار نسبت می‌دهند. از نظر گروه اخیر، دلار در یک ماه اخیر هر زمان به محدوده ۱۲هزار و ۷۰۰تومانی نزدیک شده است، با افزایش خریدها به سوی مرز ۱۳هزار تومانی بازگشته است و در ادامه به آرامی حتی تا محدوده ۱۳هزار و ۵۰۰تومانی بالا رفته است. از نگاه این گروه، بازار همچنان با وجود افزایش ۳روز اخیر در این الگو قرار دارد و باید طی روزهای آتی منتظر واکنش قیمتی این ارز به سطوح حساس، ۱۳هزار و ۵۰۰و ۱۳هزار و ۷۰۰تومانی بود. اگر نظر این گروه را قبول کنیم، دلار پس از برخورد به کف قیمتی در مسیر بازگشت به سقف دامنه خود است. این در حالی است که کاهشی‌های بازار باور دارند، بازارساز بیشتر به‌دنبال خسته کردن نوسان‌گیران است و احتمال می‌دهند هر زمان که نوسان‌گیران به افزایش قیمت امیدوارتر می‌شوند، بازارساز با عرضه ارز قیمت را در جاده معکوس قرار می‌دهد؛ عاملی که موجب ضرر نوسان‌گیران می‌شود. در این میان، افزایشی‌ها باور دارند بازارساز در روزهای اخیر تمایلی نداشت که قیمت دلار در بازار آزاد رشد کند. از نظر آنها، رشد دلار در بازار آزاد برخلاف خواست بازارساز نشان می‌دهد تقاضا در سطحی است که می‌تواند قدرت عرضه بازارساز را نیز به چالش بکشد. عده دیگری باور دارند، افزایش قیمت روزهای اخیر ناشی از جوسازی نوسان‌گیران پیرامون گام دوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی است که قرار است در تاریخ ۱۶تیر صورت بگیرد. نوسان‌گیران از نگاه این دسته با برجسته کردن چنین اخباری و احتمال بالا گرفتن تنش‌ها، افراد فعال در بازار را ترغیب به خرید ارز می‌کنند.

آمارهای بانک مرکزی از قیمت سکه

آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن است که قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید در دو ماه نخست سال‌جاری ۱/ ۱۶۳درصد نسبت به دو ماهه سال ۹۷افزایش یافته است.به گزارش «ایبِنا» براساس آمارهای بانک مرکزی، در اردیبهشت‌ماه سال‌جاری متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد شهر تهران ۵ میلیون و ۷هزار و ۴۰۰تومان بود که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳/ ۴درصد و ۵/ ۱۵۸درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش سکه مذکور در ماه یاد شده به ترتیب ۴میلیون و ۶۶۵هزار تومان و ۵میلیون و ۲۱۰هزار تومان بوده است.در دو ماه اول سال ١٣٩٨ متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی در بازار آزاد شهر تهران با طرح قدیم ۴میلیون و ۷۴۷هزار و ۸۰۰تومان و با طرح جدید ۴میلیون و ۹۱۶هزار و ۷۰۰تومان بود که نسبت به دوره مشابه سال ٩٧ به ترتیب ۸/ ۱۶۰درصد و ۱/ ۱۶۳درصد افزایش یافته است.