:: ::

 

صفحه نخست
تاثیر مصرف ماهی و گوشت بوقلمون در کاهش استرس

سه شنبه97/08/01

توصیه محققان؛

تاثیر مصرف ماهی و گوشت بوقلمون در کاهش استرس

منبع: همشهری آنلاین

بعد از یک روز پراسترس می‌توانید به طور طبیعی و با تغذیه سالم، سرحال بیایید.

به گزارش خبرنگار مهر، برخی مواد خوراکی دارای مواد مغذی هستند که به لحاظ علمی ثابت شده است انرژی‌زا بوده، میزان کورتیزول را کاهش داده و سروتونین را افزایش می‌دهند. در ادامه به ۵ ماده خوراکی مقابله کننده با استرس اشاره می شود.

گیاهان پربرگ به رنگ سبز تیره

به گفته محققان، سبزی‌جات برگ سبز نظیر اسفناج حاوی فولات هستند که موجب تولید دوپامین، ماده شیمیایی در مغز که لذت و خوشی ایجاد می‌کند، می‌شود و به حفظ آرامش کمک می‌کند.

بوقلمون

تریپتوفان، اسیدآمینه موجود در گوشت بوقلمون است که سروتونین تولید می‌کند. در عوض این ماده شیمیایی موجب تنظیم گرسنگی، شادی و آرامش می‌شود. مطالعه سال ۲۰۰۶ نشان می‌دهد افرادی که ۱ گرم تریپتوفان سه بار در روز مصرف کردند شاهد تغییر در خلق و خوی‌شان بودند و کمتر رفتار تهاجمی در مقایسه با گروه دارونما داشتند.

ماهی چرب

غذاهای دریایی نظیر ماهی تن، سالمون و قزل آلا مملو از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند که نه تنها موجب کاهش التهاب می‌شوند بلکه اضطراب را نیز کاهش می‌دهند. مطالعه سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد مصرف روزانه مکمل‌های امگا-۳ موجب کاهش اضطراب تا ۲۰ درصد می‌شود.

غلات کامل

کربوهیدرات‌ها موجب تحریک به تولید سروتونین می‌شوند که دقیقا کاری مشابه با داروهای ضدافسردگی انجام می‌دهند و به طورطبیعی رفتارهای اخلاقی را تنظیم می‌کنند. از این رو مصرف نان‌های تهیه شده با غلات کامل و نان حو بهترین گزینه است.

شکلات تلخ

شکلات تلخ موجب کاهش هورمون استرس شده و آنتی اکسیدان‌ها به شل شدن عروق خونی کمک کرده، فشارخون را کاهش داده و موجب بهبود جریان خون می‌شوند.